Üretici Bir Aileyiz

Akdeniz ve Torosların kucaklaştığı Mersin'deki bahçemizde çiftçilik yapan bir aileyiz.

Hemen hemen her çiftçinin yaşadığı sıkıntıları uzun yıllar yaşayıp çiftçilikten vazgeçme noktasına defalarca geldik. Her seferinde toprağa ve üretmeye olan tutkumuz nedeni ile tekrar toprağımıza sarıldık. Kısıtlı bir arazide ve yaklaşık 50 sene sadece narenciye üretmişken, 2010 yılından itibaren her fırsatta ürün çeşitliliğimizi ve arazimizi genişletmeye başladık. Aksi halde bir sonraki kuşağa yetecek toprağımız kalmayacak ve tek bir ürün üretmenin riski ile yaşayacaktık.

Çeşitliliği sağlarken ata yadigarı eski tür meyvelerimizi yok etmeye elimiz varmadı. Avokado, Lime gibi ürünlere bahçemizde yer verirken; Şeker Portakalı, Tatlı Limon, Kan Portakalı gibi ürünleri üretmeye devam ettik. ( Çok değerli olduklarına inanmamıza rağmen, ne yazık ki endüstriyel tarıma uygun olmadığı için yıllarca bu ürünleri satamadık, dökülüp çürümelerini izlemek zorunda kaldık ) 2014 senesine geldiğimizde ise; gerek arzu ettiğimiz şekilde üretmek gerekse ürünlerimizi doğrudan sizlere sunmak adına www.yesillimon.com online satış sitesini oluşturduk. İlk amacımız; Akdeniz Bölgesi dışında pek bulunmayan ama bizim çok sevdiğimiz yeşil limonlarımızı ve endüstriyel zincirde talep görmeyen eski tür meyvelerimizi sizlere ulaştırmaktı. Nitekim gösterdiğiniz ilgi bizleri çok mutlu etti. Şimdi, hem kendi ürünlerimizi hemde soframızdan eksik etmediğimiz Akdeniz'e ait lezzetleri sizlere ulaştırmayı amaçlıyoruz.

Organik Tarım Mevzuatını Uyguluyoruz

Ürünlerimizin önemli bir kısmını kendi bahçemizde üretiyoruz. Endüstriyel tarımın aksine; ürünlerimizin ticari verimliliklerinden çok nitelikleri ile ilgileniyoruz. Ağaçlarımızı tertemiz doğada, kaynağından yeni çıkmış taptaze  suyla ve organik gübreler ile yetiştiriyor,  en taze halleri ile sofranıza ulaştırmaya çalışıyoruz. Karpitleme, mumlama, kimyasal içerikli kağıtlarda muhafaza yöntemlerini asla tercih etmiyoruz.

Üretimizi belgelendirmek ve Organik Tarım mevzuatına uygun üretim yapmak adına 2017 senesinde kendi bahçemiz için Ekotar Kontrol ve Sertifikasyon Merkezi ile işbirliği yapmaya başladık. Şuan geçiş birinci yılımızdayız. 30 dönüme yakın arazide yaklaşık 1200 ağacımız için dinlendirme aşamasındayız. 2020 Yılında narenciye çeşitlerimiz ve avokadolarımız için organik tarım sertifikasını almayı hedefliyoruz.

Resimde yer alan belgede sadece limon ürününü göreceksiniz. Çiftçi kayıt sistemine ilk kayıt yaptırdığımızda  limon üretiyor olduğumuz için bu şekilde tanımlama yapılmıştır, lakin fiili durumda birçok narenciye çeşidi ve avokado ağacımız için mevzuatı uyguluyoruz. Çiftçi kayıt sistemi verimizin güncellenmesi ile bu ibare revize edilecektir. Buradaki beyanımızı Ekotar Mersin şubesi ile iletişime geçerek teyit edebilirsiniz. Ekotar Mersin iletişim : 0324 325 49 64

 
Bahçemizden Kareler