KOLOKAS -1KG
KOLOKAS -1KG
KOLOKAS -1KG
KOLOKAS -1KG

GÖLEVEZ -1KG

İndirim Oranı : %23 İndirim
Fiyat : 129,90 ₺(KDV Dahil)
İndirimli : 99,90 ₺(KDV Dahil)

Diğer adı 'Kolokas' olan Akdeniz sebze

Mersin ve Kıbrıs a özgü bir kök sebzesi 

Kıbrıs’ta çok iyi bilinen ve tüketilen Kolokas (Colacasia Esculenta) ın ülkemizde bilinen diğer adı "gölevez"dir. Gölevez yumru bir sebzedir. Hindistan ve Güney Asya yerli bitkisi olup; diğer ülkelere uzun yıllar önce yayılmıştır. Pasifik Adaları, Afrika, Hint Okyanusu kıyıları, Güney Asya ülkelerinde bolca yetişen bir bitkidir. Geçmiş dönemlerde 300 den fazla çeşidi bilinen, günümüzde tahminen 87 çeşidi bilinen bir bitkidir.; 

Güneşli yerlerde yetişen, suyu seven bir bitki olan kolokas; ülkemizde Mersin’in Anamur, Bozyazı, Silifke ilçelerinde yetişen ve yerli halk tarafından yoğun tüketilen bir bitkidir. Gölevezin kanserojen maddeyi emme özelliği bulunmakta olup, çiğ yenmemesi gerekmektedir.

Çiğken kalsiyum oksalat kristalleri içeren ve de keskin bir tadı olan kolokas, pişirilirken bamya gibi bir salgı salgılamaktadır. Bu salgının önlenmesi için üzerine limon sıkılarak pişirilmelidir. Yemeği; patates yemeği gibi  yapılabilir.  

 
Kolokas Yemeği Tarifi
Videolu tarif

Video anlatımlı tarif linkini tıklayarak kolokas yemeği tarifini izleyebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken püf noktaları; göleveze
su temas ettirmemeli, dış
kabuğunu soyduktan sonra bıçak
ile kopararak dilimlemelisiniz.
Gelişi güzel koparılmış dilimler üzerine yarım limon sıkmalısınız.

Özet Tarif

Tencerede tavuk veya kuzu etini kavurduktan sonra soğan, biber ve domates salçası ilave etmelisiniz. kavurma işleminin ardından kolakas tanelerini ekleyin. Tencerenin üzerine geçecek şekilde su ekleyip önce orta sonra kısık ateşte 45 dk pişmeye bırakın. Sonrasında gölevez yemeğiniz hazır.

HİLESİZ & DOĞAL TARIM

Ürünlerimiz tertemiz doğada, kirlenmemiş taze suyla sulanır. Üretim aşamasında kimyasal gübreler yerine hayvanlardan elde edilen doğal gübre kullanılır. Meyveyi geliştirmek için hormonlar, gösterişli olmaları için kimyasallar kullanılmaz.

Kolokaslarımız Anamur'da yetiştiriliyor. Düzenli olarak Anamur'dan getiriyor sizlere taze taze ulaştırıyoruz.

 

PAYLAŞ
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR